Sportfiskemässan tar dubba inträdet för män

Snart öppnar Sportfiskemässan i Jönköping. Intressant nog tar de dubbla inträdesavgiften för män. Se här, eller titta på bilden nedan:

.

.

.

Då och då stöter jag på invändningen att ett exempel som jag tar upp är en ”petitess”, att det är en ”småsak i det stora hela”, och att jag borde koncentrera mig på ”de stora frågorna”. Det här blogginlägget är av den karaktären att sådana reaktioner kanske kan dyka upp.

Därför svarar jag redan nu: Jag håller inte med. Många bäckar små bildar en stor å. Sådan här mansdiskriminering på detaljnivå utgör ett symptom på ett samhällsklimat som är vinklat – män är något dåligt, kvinnor ska gynnas framför män. Därför är det faktiskt inte en detaljfråga. Dessutom är exempel mycket lämpliga ur kommunikation synvinkel – de är lätta att förstå.

Tack för tipset, Jonas!

Här kan du läsa ett tidigare blogginlägg om en satsning på att ”utveckla tjejfisket”.

För övrigt: Uppgifterna att kvinnors symptom vid hjärtinfarkt skiljer sig från mäns är en myt, enligt ny forskning. Tack för tipset, Kristin, Johan, Peter, Janne och Leif!

18 svar till “Sportfiskemässan tar dubba inträdet för män”

  1. Mats säger:

    Samma pris för kvinnor och barn.
    -Kommunikation som är lätt att förstå.

  2. Trio säger:

    Sportfiskemässan sänder ett glasklart budskap: ”män är inte välkomna”.

  3. Soundstorm säger:

    Är förövrigt inte detta agerande olagligt? Om jag inte minns helt fel finns det väl någon lag som gör att dessa priser ska vara lika, som för exempelvis hårklippning som ska vara könsoberoende(vilket lett till att frisörer erbjuder prisklasser beroende på hårlängd), eller gäller det bara övriga tjänster?

  4. Kristin säger:

    Verkar vara läge för en anmälan till DO.
    8-10 april har Elmia en SYfestival. Gissningsvis är majoriteten av besökare kvinnor. Priserna är dock inte halverade för män.

    Kan det vara ett led i nedanstående satsning?
    http://genusnytt.wordpress.com/2011/03/11/satsning-pa-att-utveckla-tjejfisket/

  5. Ursus säger:

    Kan tänka mig att de tror att fler män än kvinnor kommer till mässan (hur könsfördelningen ser ut vet jag ej), så för att ”locka” fler kvinnor har de lägre pris.

    Eller dylikt. Fel är det i vilket fall. Ungefär som att jag fick betala 100 kronor för en pizza men min flickvän bara 50.

  6. Trio säger:

    @Kristin

    En DO-anmälan lär vara helt verkningslös i detta fall, om Sportfiskemässan hänvisar den högre avgiften för män till att de bedriver ”jämställdhetsarbete”. Och att öka andelen kvinnor (vilket de skilda priserna för män och kvinnor troligen syftar till) anses i Sverige vara synonymt med att bedriva jämställdhetsarbete.

  7. Mattias säger:

    Trio,

    vänta lite nu. Verkningslös blir den inte även om den avslås. Det är viktigt att Sportfiskemässan uppfattar och noterar och meddelas om att deras nya inriktning gör folk upprörda. Oavsett om de skiter i det eller inte.

  8. Jack säger:

    Tjejer är fysiskt attraktiva. I grunden handlar det om att arrangörerna av fiskemässan, precis som våra feministiska politiker, på ett diffust och omedvetet plan i själva verket vill vara nära och kanske sätta på de inbjudna kvinnorna.

    Därför kan arrangörerna både ge ett lägre pris och svänga sig med ord som försöker förklara omständigheten på andra sätt än att de vill sätta på om de skulle frågas:

    ”Nej vi vill inte sätta på utan det handlar om att andra män, någon annanstans, någon annan tid och ändå relevant här och nu förr oss, varit gynnade och diskrimerar kvinnor, så därför vill vi diskriminera killarna här och gynna kvinnorna istället. ”Därför” som i att det är logiskt och som i att det är rättvist. Alltså vi vill inte sätta på.”

    Attraktionens makt styr således inte bara priset utan också verklighetsuppfattning samt logik-ansatser på ett förödande sätt.

    En av grundarna till feminismen (Solanas, Society for cutting up men) sade något i stil med att män gärna simmar genom en sjö av snor för att få sätta på. Och faktum är att dessa arrangörer samt många politiker befinner sig, bildligt talat, just där, att de simmar genom snor genom att upprätthålla den feministiska värdsbilden och logik-ansatserna.

  9. Ol Gregg säger:

    Tog mig tre sekunder att skriva detta mail till DO.

    Skriver vi tillräckligt många, kommenterar på allt på nätet etc,
    så kommer saker definitivt att förändras då de få, men handlingskraftiga män i politiken kommer att inse att det finns en väljarbas bland männen som vill ha RIKTIG jämställdhet-

    ”Hej,

    Jag märkte här att de utför könsapartheid, diskriminering av människor på Sportfiskmässan i Jönköping.

    Män måste betala dubbla avgifter bara för att de är män!

    http://kistamassan.ebiljett.nu/Home/tickets/13/True

    Kan ni tala med dem och förklara att detta är oacceptabelt.
    Det skulle göra mig mycket glad och mycket mindre kränkt.
    Det är fruktansvärt att känna sig såhär oönskad.

    mvh

    Andreas Ährlund”

  10. manckerstroem säger:

    En petitess hade det kunna varit om det hade varit en enstaka händelse. När det sätts i system, blir det statistik.

  11. Ej kvinnoslav säger:

    Den man som går dit och begär att få betala 70 kr som tjejerna, men inte får den möjligheten kan göra en DO-anmälan jml kap 2 § 12 i diskrimineringslagen:

    12 § Diskriminering är förbjuden för den som
    1. utanför privat- och familjelivet tillhandahåller varor, tjänster eller bostäder till allmänheten, eller
    2. anordnar en allmän sammankomst eller en offentlig tillställning.

    http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/20080567.htm#K2P12

    Lägger DO ner fallet, anmäl eländet till EU-kommissionen så ett överträdelseförfarande kan komma igång.

    Ska vi få stopp på denna apartheidpolitiken är det dags att sätta ner foten rejält och statuera exempel. Det är det lagen och EU-direktivet är till för.

  12. Ej kvinnoslav säger:

    Ol Gregg@

    Såna mail är tämligen meningslösa och leder inte till förändring.

    DO tar inte upp allmänna klagomål, utan bara fall där enskilda personer drabbats direkt av den diskriminerande åtgärden.

    Man får alltså släpa sig dit och bli diskriminerad för att DO ska börja utreda köns-separatismen.

  13. Janne säger:

    hehe kan inte låta bli att tänka på att de biter sig lite i tummen.
    Ett lesbiskt par med två barn får alltså betala 20:- extra om de går in på familjepris
    :) )

    Gillar även Mats kommentar om samma pris på kvinnor som barn…

    Jag tänker f.ö. inet gå på mässan. Kan ingen göra en manifestatíon utanför där priserna påpekas? Förhoppningsvis fick vi då alla män att avstå! :)

  14. Grodan Boll säger:

    Undra om man kan hänvisa till genus och hävda sig kränkt i egenskap av HBTQ-person ?

    Om ”T” inkluderar transvestitism kan man ju alltis låna ett par av tjejens strumpor för att befästa det rent praktiskt…

  15. antikythera säger:

    En fråga till er alla. Är det någon som någon gång sett att män fått gå in billigare än kvinnor, på något whatsoever? Har inte jag sett, skulle jag gjort det skulle jag kunna godkänna detta och förstår varför dom gör det. Men tills dess gör jag det inte.

  16. kungabloggen säger:

    Bäste per tack för att våga visa flera sidor av saken än bara en, vill tipsa om en artikel i Aftonbladet
    ”Skärp er barnmorskor – stenåldern är över.” -Pappor är lika viktiga föräldrar som mammor
    http://www.aftonbladet.se/debatt/article12785730.ab

    Bra att flera vågar skriva om hur matriarkatets alltmer fanatiska grepp drabbar män kvinnor och barn världen över och hur det börjar redan på BB

  17. Olle säger:

    Det första jag reagerade på var att ”kille” och ”tjej” används för att beskriva vuxna människor.

  18. Problem med att män gubbar ned mässlokaler « GenusNytt säger:

    [...] bloggade jag om att Flugfiskemässan ansågs vara för mansdominerad. Lite senare bloggade jag om att Sportfiskemässan i Jönköping tog dubbla inträdesavgiften för män för att hålla [...]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s


Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 290 other followers