Nu har en signatur som är välbekant för återkommande läsare av GenusNytt, ”Ninni”, startat egen blogg. ”Kvinna och antifeminist” kallar hon bloggen. Jag rekommenderar den, den finns här:
http://kvinnaochantifeminist.wordpress.com/
Ninni har skrivit en serie med inlägg, och vill helst att man läser dem i rätt ordning. Inlägg nummer 1 är här.
För övrigt 1: Jag citerar DN, som idag skriver om en FN-rapport om förtrycket i Syrien: ”Många fångar – främst män och barn – ska ha fått elektriska chocker och blivit våldtagna med batonger”. Apropå mitt blogginlägg från igår, om att kvinnor diskrimineras kraftigt på många håll i tredje världen men att män har det värre än kvinnor på andra sätt i samma länder. Läs mer här. Tack för tipset, Johan och Markus.
För övrigt 2: ”Vanligt folk ska inte betala för SCUM-manifestets hatpropaganda”, skriver ordföranden för KDU, Aron Modig, på Newsmill. Det var modigt skrivet av en politiker. Tack för tipset, Johan och Erik.
29 november 2011 kl. 10:43
Såg ni Aktuellt igår måndag kl 21? Det handlade om självmord hos äldre (igen?) och det talades mycket om ”personer” och ”människor” som tog livet av sig. Men inte ett ord nämndes om att det var 5 ggr fler män än kvinnor som kände sig tvingade att ta livet av sig. Siffror jag har för mig att Pär Ström hade i ett blogginlägg nyligen.
Det intervjuades även en kvinna som representant för gruppen äldre, men hade det inte varit betydligt lämpligare att intervjua en man om nu just äldre män är så otroligt överrepresenterade?
SVT Aktuellt kanske anser att det likväl är mest synd om kvinnor, trots att män är de som oftast tar livet av sig? I övrigt var det enbart kvinnor som fick komma till tals i programmet, det utsatta könet. Män är det ju som bekant aldrig synd om, kanske speciellt inte ”svaga” män som tar livet av sig. Sorgligt.
29 november 2011 kl. 10:49
Patrik/PL:
Intressant observation! Anmärkningsvärt! Men inte förvånande.
29 november 2011 kl. 11:05
OT: Kvinnors våld mot kvinnor ligger på förfärande nivåer:
”96 procent av alla flickor som fått våldsskador utomhus hade skadats av andra flickor.”
http://www.svd.se/nyheter/idagsidan/barn-och-unga/polisen-moter-allt-raare-tjejvald_6669694.svd
29 november 2011 kl. 11:18
TANKAR FÖR DAGEN – RADIKALFEMINISM I MORGONSTUNDEN
Varje vardagsmorgon och -kväll sänder Sveriges radios P1 ett litet program, ”Tankar för dagen”, avsett att få radions lyssnare att reflektera över framträdande kulturpersonligheters viktigaste funderingar.
Hur då ”framträdande”?
Framträdande i redaktionens ögon, naturligtvis.
I Tankar för dagen den 1/11, 8/11, 15/11 och 22/11 fick vi tillfälle att återigen hänföras av en av SR:s och SVT:s favoriter, NOUR EL-REFAI. Så här beskriver Sveriges radio hennes förtjänster:
”Nour El-Refai har på kort tid avancerat som publikfavorit i olika humorproduktioner. Hon personifierar en mångbottnad komik som med sällsynt timing lotsar svensk humor in i framtiden och skapar debatt. Nour älskar köttbullar och whisky!”
Mera på meritlistan:
• Wikipedia: ”NOUR EL-REFAI, född 14 november 1987 i Libanon, är en svensk skådespelerska och komiker. Hon är till hälften syrier och till hälften libanes.”
• Inför valet 1910 medverkade NOUR EL-REFAI i F!:s valfilmer tillsammans med Gudrun Schyman: ”Feministiskt Inititativ lägger merparten av sin valkampanj på nätet. Dragloket är serien ´Nour hemma hos Gudrun´, filmer som på ett lite mer humoristiskt sätt ska tydliggöra partiets politik.”
• NOUR EL-REFAIS artikel hos Newsmill 2010-10-06 hade titeln ”HÅLL KÄFTEN NI SOM FÖRNEKAR KÖNSMAKTORDNINGEN” och var ett aggressivt försvar för filmen ”Tusen gånger starkare”:
”Jag var en lycklig besökare på galapremiären av Tusen gånger starkare”, ”Jag gråter sönder ögonen under filmen. Det är den finaste lilla film jag sett.” – Också behandlad av GenusNytt:
https://genusnytt.wordpress.com/2010/10/06/rasande-angrepp-pa-camilla-mig-och-larare/
https://genusnytt.wordpress.com/2010/10/05/flickor-fortrycks-inte-i-skolan/
• På HBT-nätsidan QX har hon presenterats så här i samband med att hon uppträdde som SOMMARVÄRD i P1:
”Urgulliga Lundatjejen Nour El-Refai har trots sina 21 år en imponerande karriär som kontroversiell komiker bakom sig. Som Bitterfittan i Ballar av stål har hon lärt världen att ALLA MÄN ÄR AS och på förra årets Europride var hon med i könskritiska pjäsen Almost like boys.”
• 2009 agerade NOUR EL-REFAI berömd blotterska inför turister i Stockholm:
http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/tv/article11792422.ab
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Visst är det skönt, att Sveriges radio lyfter fram en av landets mest beundransvärda personligheter! Hör NOUR EL-REFAI svära och gorma och håll käft!
29 november 2011 kl. 11:21
Om man kopplar detta till Sverige så kan man se att de barn som allra mest (med råge faktiskt) utsätts för sexuella övergrepp och barnmisshandel faktiskt är pojkar.
Det hör man dock aldrig talas om konstigt nog. Inga svarta rubriker i tidningarna. Inga politiker som talar om våld mot pojkar. Och sannerligen inga feminister som protesterar.
29 november 2011 kl. 11:28
Det låter ju som en passande blogg för Mrs G då, som inte ställer upp på de där feministtramset.
Jag är stolt över att vara kvinna och att var, se ut och behaga så som en kvinna ska enligt mig.
De mest inbitna feministerna framstår för mig som underliga typer.
Manshatare i många fall, och där kommer vi till det mest märkliga!
Trots att man visar upp sin avsky mot det manliga släktet så gör man själv allt i sin makt för att just se ut och vara som män.
Det kanske handlar om avundsjuka??
Feministerna vill egentligen vara män och visar sin avund på det här sättet
Där har vi det, 1-0 till mig!
Mrs G
29 november 2011 kl. 11:32
@ Jocke: intressant det där som du tar upp, aldrig hört det tidigare.
Igår var det annars mycket angående lagen mot tidelag som var på tapeten och så ock i min blogg.
Här verkar det enligt den uppfattningen jag fick mest vara sjukt perversa män som håller på med det där.
Tänk ändå så äckliga människor det finns i vårt land.
Persone som förgriper sig på försvarslösa små barn och husdjur.
Man blir helt mörkrädd när man tänker på hur många som kanske far illa i det tysta.
Hemskt.
Mrs G
29 november 2011 kl. 11:50
Jämställdismen verkar sprida dig i samhället – kul 🙂
29 november 2011 kl. 11:52
Ninni och jonna är kvinnor som Antikönskrigs rörelsen Mansrörelsen Genus Leaks Genus Nytt väntat på:-)
29 november 2011 kl. 11:59
Lycka till Ninnitokan! Du behövs!
29 november 2011 kl. 12:01
Ninnitokan,
Bra blogg! Jag var på väg att skriva lite kommentarer, men måste nog koncentrera mig på annat ett tag. 🙂
29 november 2011 kl. 12:18
Vill ni betala skatt till radikal statsfeminism som subventionerar scum manifestet? Kräv folkomröstning nu! Kräv svar från ansvariga politiker som är inblandade i scum manifestet. Scum spelas i feminismens saudiarabien av teatrar med miljon anslag. Tillfällighet slump eller högst politiskt medvetet val
Beställningsverk från politisk uppdragsgivare?
Konsten är inte fri med statens bidrag. Vill folk publik gå och se scum av egen fri vilja gör dom det utan statsfeminismens miljon anslag. Allmänheten vill Inte behöva betala skatt och/eller bli tvingade att se scum. Med läsart och undertext av Statlig Uppvigling till könsutrotning.
29 november 2011 kl. 13:06
http://nyheter24.se/nyheter/inrikes/633109-hanna-friden-antifeministerna-saknar-konstruktivt-tank
Hanna Fridén kritiserar Pär Ström. Ännu ett pinsamt slag i luften från radikalfeminsterna.
29 november 2011 kl. 13:08
Läst första inlägget i Ninnis blogg och det ser bra ut, även om något för moderat.
Får en aning samma känsla som när jag går förbi Moderaternas lokal här i staden, i fönstret en affisch som uppmanar kvinnor: ”Stå på dig – annars gör någon annan det!”.
Vi lever numera tyvärr i en värd som säger every man (and woman) for him(her)self och dog eat dog. Det passar inte Sverige eftersom vi inte har byggt upp landet på de värderingarna. Istället för att lägga pengar på feministdravel bör vi uppmärksamma den försvinnande solidariteten till alla människor. Vi ska inte öppna dörrar åt kvinnor utan åt ALLA som behöver det. Det har vi faktiskt råd med.
29 november 2011 kl. 13:16
@Danneskjöld: Intressant. Om jag tolkar Hanna Fridén rätt så måste samla in till välgörenhet på sin blogg, annars ska man hålla käften.
Det kan väl inte vara samma Hanna Fridén som har den här bloggen: http://www.hannafriden.com/ ?
Den är nämligen kliniskt fri från välgörande insamlingar.
29 november 2011 kl. 14:14
Har lagt Niinitokans blogg under ”favoriter”. Och kommenterat Modigs artikel på Newsmill. Feminismen är nu nere på Solanas sinnnessjuka nivå. Det värsta är våra ryggradlösa politiker, med alliansen och dess ledning i spetsen, som tiger still eller knäböjer inför eländet.
29 november 2011 kl. 14:42
Ingen som märkt att Pär har länkat till samma blogg två gånger?
29 november 2011 kl. 15:28
P1 Nya Vågen just nu: ”vi ska vara rädda om scum manifestet, det är unikt.” Johan Wennström gör ett bra jobb att problematisera detta.
29 november 2011 kl. 15:52
@Hugo
Visst ska vi ”vara rädda om” scum-manifestet, det är nog feministernas största självmål… 🙂
29 november 2011 kl. 20:05
P1 Nya vågen
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=3048&artikel=4820096
29 november 2011 kl. 21:10
En grymt bra blogg den med. Härligt ninnitokan 😀
29 november 2011 kl. 23:30
Jag blir förvirrad. Har inte ninnitokan haft denna blogg ganska länge?
30 november 2011 kl. 15:11
För övrigt 2: ”Vanligt folk ska inte betala för SCUM-manifestets hatpropaganda”, skriver ordföranden för KDU, Aron Modig, på Newsmill. Det var modigt skrivet av en politiker.
Någon som vet om KDU är öppna för dialog om Jämställdhet 2.0 och föreläsningar med Genus Nytt Pelle Billing ?